CR Magnetics Inc. CR4410S-50
CR4410S-50
Part No.:
CR4410S-50
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Transducers
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaCR4410S-50.pdf
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Packaging:
Bulk
Series:
CR4400
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC
SensorType:
Transformer w/Conditioning
Current-Sensing:
50A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity:
Frequency:
50Hz ~ 400Hz
Linearity:
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
24V
ResponseTime:
250ms
Current-Supply(Max):
40mA
OperatingTemperature:
0°C ~ 60°C