Bourns Inc. CRM1206-JW-2R2ELF
CRM1206-JW-2R2ELF
Part No.:
CRM1206-JW-2R2ELF
Datasheet:
ShinYuaCRM1206-JW-2R2ELF.pdf
Description:
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1206
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)
NumberofTerminations:
Datasheet:
ShinYuaCRM1206-JW-2R2ELF.pdf
1. How to order CRM1206-JW-2R2ELF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CRM1206-JW-2R2ELF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRM1206-JW-2R2ELF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CRM1206-JW-1R0ELF CRM1206-JW-4R7ELF CRM1206-JW-2R2ELF CRM1206-FX-51R0ELF CRM1206-FX-R510ELF
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series CRM1206 CRM1206 CRM1206 CRM1206 CRM1206
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 2.2 Ohms 2.2 Ohms 2.2 Ohms 2.2 Ohms 2.2 Ohms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm) 0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm)