CIT Relay and Switch CS1207F160
CS1207F160
Part No.:
CS1207F160
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaCS1207F160.pdf
Description:
SUB-MINIATURE SURFACE MOUNT RIGH
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CS1207
ProductStatus:
Active
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
ContactRating@Voltage:
0.05A @ 50VDC
ActuatorType:
Rectangular Button
MountingType:
Surface Mount, Right Angle
ActuatorHeightoffPCBVertical:
ActuatorLengthRightAngle:
1.60mm
ActuatorOrientation:
Side Actuated
TerminationStyle:
J Lead
Outline:
6.00mm x 3.50mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
OperatingForce:
160gf
IngressProtection:
Features:
Category:
Tactile Switches
Datasheet:
ShinYuaCS1207F160.pdf
1. How to order CS1207F160 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CS1207F160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS1207F160?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS1207F160.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CS1207F160 pin diagram, CS1207F160 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CS1207SMF250 CS1207SF250 CS1207MF250 CS1207SMF160 CS1207F160
Part Number CS1207SMF250 CS1207SF250 CS1207MF250 CS1207SMF160 CS1207F160
Series CS1207 CS1207 CS1207 CS1207 CS1207
ProductStatus Active Active Active Active Active
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
SwitchFunction Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
ContactRating@Voltage 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC
ActuatorLengthRightAngle 1.60mm 1.60mm 1.60mm 1.60mm 1.60mm
ActuatorOrientation Side Actuated Side Actuated Side Actuated Side Actuated Side Actuated
TerminationStyle J Lead J Lead J Lead J Lead J Lead
Outline 6.00mm x 3.50mm 6.00mm x 3.50mm 6.00mm x 3.50mm 6.00mm x 3.50mm 6.00mm x 3.50mm