Crystek Corporation CTRAN-600
CTRAN-600
Part No.:
CTRAN-600
Manufacturer:
Crystek Corporation
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Package:
Datasheet:
CTRAN-600.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3.6W
Packaging:
Bulk
Series:
RedBox
ProductStatus:
Obsolete
RegionUtilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
InputType:
Fixed Blade
Voltage-Input:
110VAC
Voltage-Output:
6V
Current-Output(Max):
600mA
Power(Watts):
3.6 W
NoLoadPowerConsumption:
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
OutputConnector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
CordLength:
InputConnector:
NEMA 1-15P
Features:
Size/Dimension:
ApprovalAgency:
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Datasheet:
ShinYuaCTRAN-600.pdf
1. How to order CTRAN-600 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CTRAN-600 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CTRAN-600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CTRAN-600.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CTRAN-600 pin diagram, CTRAN-600 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CTRAN-600
Part Number CTRAN-600
Manufacturer Crystek Corporation
Packaging Bulk
Series RedBox
ProductStatus Obsolete
RegionUtilized North America
Form Wall Mount (Class II)
InputType Fixed Blade
Voltage-Input 110VAC
Voltage-Output 6V
Current-Output(Max) 600mA
Power(Watts) 3.6 W
NoLoadPowerConsumption -
Polarization -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency -
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C
OutputConnector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.