KEMET CWR11FH336JD
CWR11FH336JD
Part No.:
CWR11FH336JD
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCWR11FH336JD.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 5% 10V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.1Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 Dia x 0.169 L (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.122 (3.10mm)