Ohmite D225K7R5E
D225K7R5E
Part No.:
D225K7R5E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Datasheet:
ShinYuaD225K7R5E.pdf
Description:
ADJ PWR RES 7.5 OHM 225W CHAS MT
Packaging:
Bulk
Series:
Dividohm®210
ProductStatus:
Active
Resistance:
7.5 Ohms
Power(Watts):
225 W
Tolerance:
±10%
AdjustmentType:
Slide
Diameter:
1.126 OD, 0.752 ID (28.60mm x 19.10mm)
Length:
10.500 (266.70mm)