Ohmite D50K50RE
D50K50RE
Part No.:
D50K50RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Datasheet:
ShinYuaD50K50RE.pdf
Description:
ADJ PWR RES 50 OHM 50W CHAS MT
Packaging:
Bulk
Series:
Dividohm®210
ProductStatus:
Active
Resistance:
50 Ohms
Power(Watts):
50 W
Tolerance:
±10%
AdjustmentType:
Slide
Diameter:
0.563 OD, 0.313 ID (14.30mm x 7.94mm)
Length:
4.000 (101.60mm)
MountingType:
Chassis Mount
Termination:
Solder Lug
Category:
Adjustable Power Resistor
Datasheet:
ShinYuaD50K50RE.pdf
1. How to order D50K50RE on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the D50K50RE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of D50K50RE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of D50K50RE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as D50K50RE pin diagram, D50K50RE datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image D225K50RE D25K10RE D100K2R0E D175K20R D50K50RE
Part Number D225K50RE D25K10RE D100K2R0E D175K20R D50K50RE
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Dividohm®210 Dividohm®210 Dividohm®210 Dividohm®210 Dividohm®210
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
Power(Watts) 50 W 50 W 50 W 50 W 50 W
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
AdjustmentType Slide Slide Slide Slide Slide
Diameter 0.563 OD, 0.313 ID (14.30mm x 7.94mm) 0.563 OD, 0.313 ID (14.30mm x 7.94mm) 0.563 OD, 0.313 ID (14.30mm x 7.94mm) 0.563 OD, 0.313 ID (14.30mm x 7.94mm) 0.563 OD, 0.313 ID (14.30mm x 7.94mm)
Length 4.000 (101.60mm) 4.000 (101.60mm) 4.000 (101.60mm) 4.000 (101.60mm) 4.000 (101.60mm)