Vicor Corporation DCM300P120T400A40
DCM300P120T400A40
Part No.:
DCM300P120T400A40
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaDCM300P120T400A40.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 400W
  • Related Categories
Package/Case:
9-DIP Module
Packaging:
Tray
Series:
VI Chip® DCM® (400W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
200V
Voltage-Input(Max):
420V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
33.33A
Power(Watts):
400 W
Voltage-Isolation:
4.242 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Efficiency:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.88 L x 0.90 W x 0.29 H (47.7mm x 22.8mm x 7.3mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaDCM300P120T400A40.pdf
1. How to order DCM300P120T400A40 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DCM300P120T400A40 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DCM300P120T400A40?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DCM300P120T400A40 DCM4623TD2J13D0T00 DCM3714BD2J13D0T09 DCM3714BD2J13D0C09
Part Number DCM300P120T400A40 DCM4623TD2J13D0T00 DCM3714BD2J13D0T09 DCM3714BD2J13D0C09
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
Packaging Tray Tray Tray Tray
Series VI Chip® DCM® (400W) VI Chip® DCM® (400W) VI Chip® DCM® (400W) VI Chip® DCM® (400W)
ProductStatus Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 200V 200V 200V 200V
Voltage-Input(Max) 420V 420V 420V 420V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - -
Voltage-Output3 - - - -
Voltage-Output4 - - - -
Current-Output(Max) 33.33A 33.33A 33.33A 33.33A
Power(Watts) 400 W 400 W 400 W 400 W
Voltage-Isolation 4.242 kV 4.242 kV 4.242 kV 4.242 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Efficiency - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.88 L x 0.90 W x 0.29 H (47.7mm x 22.8mm x 7.3mm) 1.88 L x 0.90 W x 0.29 H (47.7mm x 22.8mm x 7.3mm) 1.88 L x 0.90 W x 0.29 H (47.7mm x 22.8mm x 7.3mm) 1.88 L x 0.90 W x 0.29 H (47.7mm x 22.8mm x 7.3mm)