Littelfuse Inc. DCNEV250-MN
DCNEV250-MN
Part No.:
DCNEV250-MN
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCNEV250-MN.pdf
Description:
CONTACTOR 250A 900V 24VIN
Packaging:
Bulk
Series:
DCNEV250
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
12 ~ 24VDC
ContactForm:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
ContactRating(Current):
250 A
SwitchingVoltage:
900VDC - Nom
Features:
TerminationStyle:
Stud, Wire Leads
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MustOperateVoltage:
9 VDC