Infineon Technologies DD104N12KHPSA1
DD104N12KHPSA1
Part No.:
DD104N12KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD104N12KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 104A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
104A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.4 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1200 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C