Infineon Technologies DD260N14KHPSA1
DD260N14KHPSA1
Part No.:
DD260N14KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD260N14KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1400V 260A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1400 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
260A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.32 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
30 mA @ 1400 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C