Infineon Technologies DD260N16KHPSA1
DD260N16KHPSA1
Part No.:
DD260N16KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD260N16KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 260A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
260A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.32 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
30 mA @ 1600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C