Infineon Technologies DD260N18KHPSA1
DD260N18KHPSA1
Part No.:
DD260N18KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD260N18KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1800V 260A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1800 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
260A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.32 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
30 mA @ 1800 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C