Infineon Technologies DD350N18KHPSA1
DD350N18KHPSA1
Part No.:
DD350N18KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD350N18KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1800V 350A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1800 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
350A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.28 V @ 1000 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
30 mA @ 1800 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C