Infineon Technologies DD500S33HE3
DD500S33HE3
Part No.:
DD500S33HE3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD500S33HE3.pdf
Description:
DD500S33 - RECTIFIER DIODE MODUL
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
3300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
500A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
3.85 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
500 A @ 3300 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C