Infineon Technologies DD600N16KHPSA3
DD600N16KHPSA3
Part No.:
DD600N16KHPSA3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD600N16KHPSA3.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 600A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
600A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.32 V @ 1800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
40 mA @ 1600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C