Infineon Technologies DD800S33K2CB3S2NDSA1
DD800S33K2CB3S2NDSA1
Part No.:
DD800S33K2CB3S2NDSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD800S33K2CB3S2NDSA1.pdf
Description:
MODULE DIODE IHV130-3
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
DiodeConfiguration:
2 Independent
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
3300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
800A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
3.5 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1100 A @ 1800 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 125°C