Infineon Technologies DD89N12KHPSA1
DD89N12KHPSA1
Part No.:
DD89N12KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD89N12KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 89A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
89A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1200 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C