Infineon Technologies DD89N14KHPSA1
DD89N14KHPSA1
Part No.:
DD89N14KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD89N14KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1400V 89A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1400 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
89A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1400 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C