Infineon Technologies DD89N18KHPSA1
DD89N18KHPSA1
Part No.:
DD89N18KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD89N18KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1800V 89A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1800 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
89A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1800 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C