Infineon Technologies DD98N20KHPSA1
DD98N20KHPSA1
Part No.:
DD98N20KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD98N20KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 2000V 98A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
2000 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
98A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.53 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 mA @ 2000 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C