Infineon Technologies DD98N24KHPSA1
DD98N24KHPSA1
Part No.:
DD98N24KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD98N24KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 2400V 98A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
2400 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
98A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.53 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 mA @ 2400 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C