Infineon Technologies DD98N25KHPSA1
DD98N25KHPSA1
Part No.:
DD98N25KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD98N25KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 2500V 98A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
2500 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
98A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.53 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 mA @ 2500 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C