Hirose Electric Co Ltd DF11-10DS-2DSA(05)
DF11-10DS-2DSA(05)
Part No.:
DF11-10DS-2DSA(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaDF11-10DS-2DSA(05).pdf
Description:
CONN RCPT 10POS 0.079 TIN PCB
Packaging:
Tray
Series:
DF11
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
NumberofPositions:
10
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
MountingType:
Through Hole
Termination:
Press-Fit, Solder
FasteningType:
Friction Lock
ContactFinish-Mating:
Tin
ContactFinishThickness-Mating:
78.7µin (2.00µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.244 (6.20mm)
ContactLength-Post:
0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
ContactFinish-Post:
Tin
MatedStackingHeights:
7.8mm, 8.45mm
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYuaDF11-10DS-2DSA(05).pdf
1. How to order DF11-10DS-2DSA(05) on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DF11-10DS-2DSA(05) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF11-10DS-2DSA(05)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DF11CZ-10DS-2V(22) DF11-10DS-2DSA(05) DF11-12DS-2DSA(05) DF11-6DS-2DSA(06) DF11-18DS-2DSA(05)
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series DF11 DF11 DF11 DF11 DF11
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
NumberofPositions 10 10 10 10 10
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Pitch-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
FasteningType Friction Lock Friction Lock Friction Lock Friction Lock Friction Lock
ContactFinish-Mating Tin Tin Tin Tin Tin
InsulationColor Black Black Black Black Black
InsulationHeight 0.244 (6.20mm) 0.244 (6.20mm) 0.244 (6.20mm) 0.244 (6.20mm) 0.244 (6.20mm)
ContactLength-Post 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C
MaterialFlammabilityRating UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0
ContactFinish-Post Tin Tin Tin Tin Tin
MatedStackingHeights 7.8mm, 8.45mm 7.8mm, 8.45mm 7.8mm, 8.45mm 7.8mm, 8.45mm 7.8mm, 8.45mm