SanRex Corporation DF75NB160
DF75NB160
Part No.:
DF75NB160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
5-PowerDIP Module
Datasheet:
ShinYuaDF75NB160.pdf
Description:
DIODE MODULE 1600V 75A
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeType:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
1.6 kV
Current-AverageRectified(Io):
75 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 75 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
8 mA @ 1600 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)