Diotec Semiconductor DI62061.8S2
DI62061.8S2
Part No.:
DI62061.8S2
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaDI62061.8S2.pdf
Description:
Volt. Reg. 7V..1.764V, 1.836V
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
1.836V
VoltageDropout(Max):
0.78V @ 60mA
Current-Output:
200mA
Current-Quiescent(Iq):
3 nA
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
Current Limit
ProtectionFeatures:
Over Current
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)