Standex-Meder Electronics DIP15-2A72-21L
DIP15-2A72-21L
Part No.:
DIP15-2A72-21L
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
ShinYuaDIP15-2A72-21L.pdf
Description:
RELAY REED DPST-NO 1A 15V
Packaging:
Tube
Series:
DIP
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
15VDC
ContactForm:
DPST-NO (2 Form A)
ContactRating(Current):
1 A
SwitchingVoltage:
200VDC - Max
CoilCurrent:
7.5 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Fully
MustOperateVoltage:
10.5 VDC
MustReleaseVoltage:
2.2 VDC
OperateTime:
0.5 ms
ReleaseTime:
0.1 ms
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C
Category:
Reed Relays
Datasheet:
ShinYuaDIP15-2A72-21L.pdf
1. How to order DIP15-2A72-21L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DIP15-2A72-21L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DIP15-2A72-21L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DIP05-2A72-21L DIP05-1A72-11L DIP05-1A72-11D DIP05-2A72-21D DIP05-1C90-51L
Part Number DIP05-2A72-21L DIP05-1A72-11L DIP05-1A72-11D DIP05-2A72-21D DIP05-1C90-51L
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series DIP DIP DIP DIP DIP
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CoilVoltage 15VDC 15VDC 15VDC 15VDC 15VDC
ContactRating(Current) 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
SwitchingVoltage 200VDC - Max 200VDC - Max 200VDC - Max 200VDC - Max 200VDC - Max
CoilCurrent 7.5 mA 7.5 mA 7.5 mA 7.5 mA 7.5 mA
CoilType Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
SealRating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
MustOperateVoltage 10.5 VDC 10.5 VDC 10.5 VDC 10.5 VDC 10.5 VDC
MustReleaseVoltage 2.2 VDC 2.2 VDC 2.2 VDC 2.2 VDC 2.2 VDC
OperateTime 0.5 ms 0.5 ms 0.5 ms 0.5 ms 0.5 ms
ReleaseTime 0.1 ms 0.1 ms 0.1 ms 0.1 ms 0.1 ms
OperatingTemperature -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C