Standex-Meder Electronics DIP24-1C90-51D
DIP24-1C90-51D
Part No.:
DIP24-1C90-51D
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
ShinYuaDIP24-1C90-51D.pdf
Description:
RELAY REED SPDT 500MA 24V
Packaging:
Tube
Series:
DIP
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
SPDT (1 Form C)
ContactRating(Current):
500 mA
SwitchingVoltage:
175VAC, 175VDC - Max
CoilCurrent:
12 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
Diode
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
MustOperateVoltage:
16.8 VDC
MustReleaseVoltage:
3.6 VDC
OperateTime:
0.7 ms
ReleaseTime:
1.5 ms
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C
Category:
Reed Relays
Datasheet:
ShinYuaDIP24-1C90-51D.pdf
1. How to order DIP24-1C90-51D on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DIP24-1C90-51D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DIP24-1C90-51D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DIP05-2A72-21L DIP05-1A72-11L DIP05-1A72-11D DIP05-2A72-21D DIP05-1C90-51L
Part Number DIP05-2A72-21L DIP05-1A72-11L DIP05-1A72-11D DIP05-2A72-21D DIP05-1C90-51L
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series DIP DIP DIP DIP DIP
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CoilVoltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
ContactForm SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
ContactRating(Current) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
SwitchingVoltage 175VAC, 175VDC - Max 175VAC, 175VDC - Max 175VAC, 175VDC - Max 175VAC, 175VDC - Max 175VAC, 175VDC - Max
CoilCurrent 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA
CoilType Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features Diode Diode Diode Diode Diode
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
SealRating - - - - -
MustOperateVoltage 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
MustReleaseVoltage 3.6 VDC 3.6 VDC 3.6 VDC 3.6 VDC 3.6 VDC
OperateTime 0.7 ms 0.7 ms 0.7 ms 0.7 ms 0.7 ms
ReleaseTime 1.5 ms 1.5 ms 1.5 ms 1.5 ms 1.5 ms
OperatingTemperature -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C