Texas Instruments DM355SCZCEA135
DM355SCZCEA135
Part No.:
DM355SCZCEA135
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Package:
Datasheet:
ShinYuaDM355SCZCEA135.pdf
Description:
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tray
Series:
TMS320DM3x, DaVinci™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Type:
Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Interface:
ASP, I²C, SPI, UART, USB
ClockRate:
135MHz
Non-VolatileMemory:
ROM (8kB)
On-ChipRAM:
56kB
Voltage-I/O:
1.8V, 3.3V
Voltage-Core:
1.30V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C (TC)