IXYS DPG30C300PC-TRL
DPG30C300PC-TRL
Part No.:
DPG30C300PC-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaDPG30C300PC-TRL.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 15A TO263
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
HiPerFRED²™
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.26 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
35 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 µA @ 300 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C