APEM Inc. DPS10400AL2
DPS10400AL2
Part No.:
DPS10400AL2
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Thumbwheel Switches
Package:
Datasheet:
DPS10400AL2.pdf
Description:
SWITCH THUMB SPDT 0.1A 40V
Packaging:
Tray
Series:
DPS10
ProductStatus:
Active
OutputCode:
SPDT
ReadOut:
+/-
NumberofSections:
1
DisplayCharacters-Height:
0.275 (7.00mm)
ActuatorType:
Pushwheel
ContactRating@Voltage:
0.1A @ 40VAC/DC
ContactMaterial:
Copper Tin Alloy
ContactFinish:
Gold
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
TerminationStyle:
Card Edge/Solder Pad with Component Mounting
EndCaps:
Sold Separately
SectionWidth:
0.394 (10.00mm)
PanelCutoutDimensions:
Features:
Category:
Thumbwheel Switches
Datasheet:
ShinYuaDPS10400AL2.pdf
1. How to order DPS10400AL2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DPS10400AL2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DPS10400AL2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DPS10400AL2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DPS10131AL2 DPS10400AL2 DPS10131AK2 DPS10111AK2 DPS10301AK2
Part Number DPS10131AL2 DPS10400AL2 DPS10131AK2 DPS10111AK2 DPS10301AK2
Manufacturer APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc. APEM Inc.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series DPS10 DPS10 DPS10 DPS10 DPS10
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputCode SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
ReadOut +/- +/- +/- +/- +/-
NumberofSections 1 1 1 1 1
DisplayCharacters-Height 0.275 (7.00mm) 0.275 (7.00mm) 0.275 (7.00mm) 0.275 (7.00mm) 0.275 (7.00mm)
ActuatorType Pushwheel Pushwheel Pushwheel Pushwheel Pushwheel
ContactRating@Voltage 0.1A @ 40VAC/DC 0.1A @ 40VAC/DC 0.1A @ 40VAC/DC 0.1A @ 40VAC/DC 0.1A @ 40VAC/DC
ContactMaterial Copper Tin Alloy Copper Tin Alloy Copper Tin Alloy Copper Tin Alloy Copper Tin Alloy
ContactFinish Gold Gold Gold Gold Gold
EndCaps Sold Separately Sold Separately Sold Separately Sold Separately Sold Separately
SectionWidth 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)