Eaton - Electronics Division DR124-100-R
DR124-100-R
Part No.:
DR124-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaDR124-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4.5A 28 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
DR124
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
4.5 A
Current-Saturation(Isat):
5.8A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
28mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaDR124-100-R.pdf
1. How to order DR124-100-R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DR124-100-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DR124-100-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DR124-100-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DR124-100-R DR124-221-R DR124-2R2-R DR124-4R7-R DR124-330-R
Part Number DR124-100-R DR124-221-R DR124-2R2-R DR124-4R7-R DR124-330-R
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series DR124 DR124 DR124 DR124 DR124
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 4.5 A 4.5 A 4.5 A 4.5 A 4.5 A
Current-Saturation(Isat) 5.8A 5.8A 5.8A 5.8A 5.8A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 28mOhm Max 28mOhm Max 28mOhm Max 28mOhm Max 28mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz