Eaton - Electronics Division DRA74-151-R
DRA74-151-R
Part No.:
DRA74-151-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaDRA74-151-R.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 661MA 648MOHM SM
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
DRA
ProductStatus:
Active
Type:
Wirewound
Material-Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
661 mA
Current-Saturation(Isat):
748mA
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
648mOhm
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
AEC-Q200
OperatingTemperature:
-40°C ~ 165°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaDRA74-151-R.pdf
1. How to order DRA74-151-R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DRA74-151-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DRA74-151-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DRA74-151-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DRA73-330-R DRA74-151-R DRA74-3R3-R DRA74-101-R DRA73-6R8-R
Part Number DRA73-330-R DRA74-151-R DRA74-3R3-R DRA74-101-R DRA73-6R8-R
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series DRA DRA DRA DRA DRA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material-Core - - - - -
Inductance 150 µH 150 µH 150 µH 150 µH 150 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 661 mA 661 mA 661 mA 661 mA 661 mA
Current-Saturation(Isat) 748mA 748mA 748mA 748mA 748mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 648mOhm 648mOhm 648mOhm 648mOhm 648mOhm
Q@Freq - - - - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
OperatingTemperature -40°C ~ 165°C -40°C ~ 165°C -40°C ~ 165°C -40°C ~ 165°C -40°C ~ 165°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz