Coto Technology DSS41A24B
DSS41A24B
Part No.:
DSS41A24B
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
ShinYuaDSS41A24B.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 24V
Packaging:
Tube
Series:
DSS4
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
SPST-NO (1 Form A)
ContactRating(Current):
500 mA
SwitchingVoltage:
200VAC, 200VDC - Max
CoilCurrent:
12 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
MustOperateVoltage:
17.5 VDC
MustReleaseVoltage:
2.5 VDC
OperateTime:
0.5 ms
ReleaseTime:
0.5 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C