XP Power DTE4024S12
DTE4024S12
Part No.:
DTE4024S12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYuaDTE4024S12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Packaging:
Bulk
Series:
DTE40 (40W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
NumberofOutputs:
1
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
3.33A
Power(Watts):
40W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
90%
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
4.41 L x 2.51 W x 1.01 H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
ApprovalAgency:
CB, CE, cURus
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaDTE4024S12.pdf
1. How to order DTE4024S12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DTE4024S12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DTE4024S12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DTE4024S12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DTE4024S12 pin diagram, DTE4024S12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DTE4024S12 DTE4048S24 DTE4024S5V1 DTE4024S48 DTE4048S12
Part Number DTE4024S12 DTE4048S24 DTE4024S5V1 DTE4024S48 DTE4048S12
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series DTE40 (40W) DTE40 (40W) DTE40 (40W) DTE40 (40W) DTE40 (40W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 3.33A 3.33A 3.33A 3.33A 3.33A
Power(Watts) 40W 40W 40W 40W 40W
Voltage-Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 4.41 L x 2.51 W x 1.01 H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm) 4.41 L x 2.51 W x 1.01 H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm) 4.41 L x 2.51 W x 1.01 H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm) 4.41 L x 2.51 W x 1.01 H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm) 4.41 L x 2.51 W x 1.01 H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)