Peerless by Tymphany DX20BF00-04
DX20BF00-04
Part No.:
DX20BF00-04
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaDX20BF00-04.pdf
Description:
TWEETER 4OHM 60W TOP PORT 86.9DB
Packaging:
Bulk
Series:
DX
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Tweeter
FrequencyRange:
2.5 kHz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
822.14Hz
Impedance:
3.83 Ohms
Efficiency-dBA:
86.90
Efficiency-Testing:
1W/1M
Efficiency-Type:
Half Space Sensitivity
Power-Rated:
60 W
Power-Max:
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Cloth
Material-Magnet:
Ferrite
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size/Dimension:
2.598 Dia (66.00mm)
Category:
Speakers
Datasheet:
ShinYuaDX20BF00-04.pdf
1. How to order DX20BF00-04 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DX20BF00-04 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DX20BF00-04?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DX20BF00-04.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DX20BF00-08 DX20BF00-04 DX25TG59-04 DX25BG60-04 DX19TD10-08
Part Number DX20BF00-08 DX20BF00-04 DX25TG59-04 DX25BG60-04 DX19TD10-08
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series DX DX DX DX DX
ProductStatus Active Active Active Active Active
Technology Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic
Type Tweeter Tweeter Tweeter Tweeter Tweeter
FrequencyRange 2.5 kHz ~ 20 kHz 2.5 kHz ~ 20 kHz 2.5 kHz ~ 20 kHz 2.5 kHz ~ 20 kHz 2.5 kHz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant 822.14Hz 822.14Hz 822.14Hz 822.14Hz 822.14Hz
Impedance 3.83 Ohms 3.83 Ohms 3.83 Ohms 3.83 Ohms 3.83 Ohms
Efficiency-dBA 86.90 86.90 86.90 86.90 86.90
Efficiency-Testing 1W/1M 1W/1M 1W/1M 1W/1M 1W/1M
Power-Rated 60 W 60 W 60 W 60 W 60 W
Power-Max - - - - -
PortLocation Top Top Top Top Top
Shape Round Round Round Round Round
Material-Cone Cloth Cloth Cloth Cloth Cloth
Material-Magnet Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
IngressProtection - - - - -
Ratings - - - - -
Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
Size/Dimension 2.598 Dia (66.00mm) 2.598 Dia (66.00mm) 2.598 Dia (66.00mm) 2.598 Dia (66.00mm) 2.598 Dia (66.00mm)