Ohmite E300K5R1
E300K5R1
Part No.:
E300K5R1
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Datasheet:
E300K5R1.pdf
Description:
E300K5R1
Packaging:
Bulk
Series:
Corrib®280
ProductStatus:
Active
Resistance:
5.1 Ohms
Power(Watts):
300 W
Tolerance:
±10%
AdjustmentType:
Slide
Diameter:
1.125 OD, 0.750 ID (28.58mm x 19.05mm)
Length:
8.500 (215.90mm)
MountingType:
Chassis Mount
Termination:
Solder Lug
Category:
Adjustable Power Resistor
Datasheet:
ShinYuaE300K5R1.pdf
1. How to order E300K5R1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the E300K5R1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of E300K5R1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of E300K5R1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as E300K5R1 pin diagram, E300K5R1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image E300K1R6E E300K5R1 E300K1R0E E375K75RE E150K3R0E
Part Number E300K1R6E E300K5R1 E300K1R0E E375K75RE E150K3R0E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Corrib®280 Corrib®280 Corrib®280 Corrib®280 Corrib®280
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 5.1 Ohms 5.1 Ohms 5.1 Ohms 5.1 Ohms 5.1 Ohms
Power(Watts) 300 W 300 W 300 W 300 W 300 W
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
AdjustmentType Slide Slide Slide Slide Slide
Diameter 1.125 OD, 0.750 ID (28.58mm x 19.05mm) 1.125 OD, 0.750 ID (28.58mm x 19.05mm) 1.125 OD, 0.750 ID (28.58mm x 19.05mm) 1.125 OD, 0.750 ID (28.58mm x 19.05mm) 1.125 OD, 0.750 ID (28.58mm x 19.05mm)
Length 8.500 (215.90mm) 8.500 (215.90mm) 8.500 (215.90mm) 8.500 (215.90mm) 8.500 (215.90mm)