Delta Electronics E48SC12008NRFA
E48SC12008NRFA
Part No.:
E48SC12008NRFA
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
ShinYuaE48SC12008NRFA.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 96W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging:
Bulk
Series:
Delphi E48SC
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
8A
Power(Watts):
96 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
92%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.30 L x 0.90 W x 0.33 H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaE48SC12008NRFA.pdf
1. How to order E48SC12008NRFA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the E48SC12008NRFA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of E48SC12008NRFA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image E48SC12010NRFA E48SC12008NRFA E48SC12005NNFA E48SC3R320NRFA E48SC12020NRFH
Part Number E48SC12010NRFA E48SC12008NRFA E48SC12005NNFA E48SC3R320NRFA E48SC12020NRFH
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Delphi E48SC Delphi E48SC Delphi E48SC Delphi E48SC Delphi E48SC
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 8A 8A 8A 8A 8A
Power(Watts) 96 W 96 W 96 W 96 W 96 W
Voltage-Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 92% 92% 92% 92% 92%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.30 L x 0.90 W x 0.33 H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm) 2.30 L x 0.90 W x 0.33 H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm) 2.30 L x 0.90 W x 0.33 H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm) 2.30 L x 0.90 W x 0.33 H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm) 2.30 L x 0.90 W x 0.33 H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm)