Cincon Electronics Co. LTD EC1SA24N
EC1SA24N
Part No.:
EC1SA24N
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
ShinYuaEC1SA24N.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Series:
EC1SAN (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
21.6V
Voltage-Input(Max):
26.4V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
42mA, 42mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
81%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEC1SA24N.pdf
1. How to order EC1SA24N on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EC1SA24N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EC1SA24N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EC1SA24N.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EC1SA24N pin diagram, EC1SA24N datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EC1SA24N EC1SA13N EC1SA05N EC1SA15N EC1SA02N
Part Number EC1SA24N EC1SA13N EC1SA05N EC1SA15N EC1SA02N
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series EC1SAN (1W) EC1SAN (1W) EC1SAN (1W) EC1SAN (1W) EC1SAN (1W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V
Voltage-Input(Max) 26.4V 26.4V 26.4V 26.4V 26.4V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 42mA, 42mA 42mA, 42mA 42mA, 42mA 42mA, 42mA 42mA, 42mA
Power(Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm) 0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm)