Cincon Electronics Co. LTD EC2SBW-48S33N
EC2SBW-48S33N
Part No.:
EC2SBW-48S33N
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaEC2SBW-48S33N.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8.3W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
EC2SBW (10W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
3.3V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
2.5A
Power(Watts):
8.3 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
82%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEC2SBW-48S33N.pdf
1. How to order EC2SBW-48S33N on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EC2SBW-48S33N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EC2SBW-48S33N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EC2SBW-48S33N.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EC2SBW-24D05 EC2SBW-24S05 EC2SBW-24S33 EC2SBW-24D12N EC2SBW-48S33N
Part Number EC2SBW-24D05 EC2SBW-24S05 EC2SBW-24S33 EC2SBW-24D12N EC2SBW-48S33N
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series EC2SBW (10W) EC2SBW (10W) EC2SBW (10W) EC2SBW (10W) EC2SBW (10W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A
Power(Watts) 8.3 W 8.3 W 8.3 W 8.3 W 8.3 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 82% 82% 82% 82% 82%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)