Cincon Electronics Co. LTD EC5BU-24D15
EC5BU-24D15
Part No.:
EC5BU-24D15
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaEC5BU-24D15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
EC5BU (15W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
-15V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
500mA, 500mA
Power(Watts):
15 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
89%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEC5BU-24D15.pdf
1. How to order EC5BU-24D15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EC5BU-24D15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EC5BU-24D15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EC5BU-24D15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EC5BU-24S05 EC5BU-24D15 EC5BU-24D12 EC5BU-12S05 EC5BU-48S12
Part Number EC5BU-24S05 EC5BU-24D15 EC5BU-24D12 EC5BU-12S05 EC5BU-48S12
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series EC5BU (15W) EC5BU (15W) EC5BU (15W) EC5BU (15W) EC5BU (15W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 -15V -15V -15V -15V -15V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 500mA, 500mA 500mA, 500mA 500mA, 500mA 500mA, 500mA 500mA, 500mA
Power(Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W 15 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)