Cincon Electronics Co. LTD EC5BU-24S12
EC5BU-24S12
Part No.:
EC5BU-24S12
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaEC5BU-24S12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
EC5BU (15W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1.25A
Power(Watts):
15 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)