Panasonic Electronic Components ECQ-E1155KF
ECQ-E1155KF
Part No.:
ECQ-E1155KF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECQ-E1155KF.pdf
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECQ-E(F)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.728 L x 0.236 W (18.50mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.567 (14.40mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)