Panasonic Electronic Components ECQ-E4104KF
ECQ-E4104KF
Part No.:
ECQ-E4104KF
Datasheet:
ShinYuaECQ-E4104KF.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Size/Dimension:
0.472 L x 0.248 W (12.00mm x 6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Datasheet:
ShinYuaECQ-E4104KF.pdf
1. How to order ECQ-E4104KF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ECQ-E4104KF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ECQ-E4104KF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ECQ-E4104KF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ECQ-E4104KF ECQ-E4333KF ECQ-E6153JF ECQ-E6104KF ECQ-E4105KF
Part Number ECQ-E4104KF ECQ-E4333KF ECQ-E6153JF ECQ-E6104KF ECQ-E4105KF
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series ECQ-E(F) ECQ-E(F) ECQ-E(F) ECQ-E(F) ECQ-E(F)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
VoltageRating-AC 200V 200V 200V 200V 200V
VoltageRating-DC 400V 400V 400V 400V 400V
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.472 L x 0.248 W (12.00mm x 6.30mm) 0.472 L x 0.248 W (12.00mm x 6.30mm) 0.472 L x 0.248 W (12.00mm x 6.30mm) 0.472 L x 0.248 W (12.00mm x 6.30mm) 0.472 L x 0.248 W (12.00mm x 6.30mm)
Height-Seated(Max) 0.512 (13.00mm) 0.512 (13.00mm) 0.512 (13.00mm) 0.512 (13.00mm) 0.512 (13.00mm)
Termination PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)