Panasonic Electronic Components ECQ-E2124KF
ECQ-E2124KF
Part No.:
ECQ-E2124KF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaECQ-E2124KF.pdf
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ECQ-E(F)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
150V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.406 L x 0.236 W (10.30mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)