ABB Power Electronics Inc. EHHD036A0F41Z
EHHD036A0F41Z
Part No.:
EHHD036A0F41Z
Manufacturer:
ABB Power Electronics Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
ShinYuaEHHD036A0F41Z.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 120W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging:
Tray
Series:
Hammerhead™ EHHD036A0F (120W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
3.3V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
36A
Power(Watts):
120 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
92%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.30 L x 0.90 W x 0.35 H (58.4mm x 22.9mm x 8.9mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEHHD036A0F41Z.pdf
1. How to order EHHD036A0F41Z on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EHHD036A0F41Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EHHD036A0F41Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EHHD036A0F41Z.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EHHD036A0F41-HZ EHHD036A0F41Z EHHD036A0F41-18HZ
Part Number EHHD036A0F41-HZ EHHD036A0F41Z EHHD036A0F41-18HZ
Manufacturer ABB Power Electronics Inc. ABB Power Electronics Inc. ABB Power Electronics Inc.
Package/Case 8-DIP Module, 1/8 Brick 8-DIP Module, 1/8 Brick 8-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging Tray Tray Tray
Series Hammerhead™ EHHD036A0F (120W) Hammerhead™ EHHD036A0F (120W) Hammerhead™ EHHD036A0F (120W)
ProductStatus Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V
Voltage-Output1 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output2 - - -
Voltage-Output3 - - -
Voltage-Output4 - - -
Current-Output(Max) 36A 36A 36A
Power(Watts) 120 W 120 W 120 W
Voltage-Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 92% 92% 92%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.30 L x 0.90 W x 0.35 H (58.4mm x 22.9mm x 8.9mm) 2.30 L x 0.90 W x 0.35 H (58.4mm x 22.9mm x 8.9mm) 2.30 L x 0.90 W x 0.35 H (58.4mm x 22.9mm x 8.9mm)