XP Power EML15US05-E
EML15US05-E
Part No.:
EML15US05-E
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaEML15US05-E.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Box
Series:
EML15 (15W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
3A
Power(Watts):
15 W
Applications:
Medical
Features:
Universal Input
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
78%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.56 L x 1.31 W x 0.96 H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm)
ApprovalAgency:
CE, cULus, TUV
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEML15US05-E.pdf
1. How to order EML15US05-E on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EML15US05-E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EML15US05-E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EML15US05-E.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EML15US05-P EML15US03-P EML15US24-P EML15US05-E EML15US15-E
Part Number EML15US05-P EML15US03-P EML15US24-P EML15US05-E EML15US15-E
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module
Packaging Box Box Box Box Box
Series EML15 (15W) EML15 (15W) EML15 (15W) EML15 (15W) EML15 (15W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 3A 3A 3A 3A 3A
Power(Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W 15 W
Applications Medical Medical Medical Medical Medical
Features Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input
Efficiency 78% 78% 78% 78% 78%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.56 L x 1.31 W x 0.96 H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm) 2.56 L x 1.31 W x 0.96 H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm) 2.56 L x 1.31 W x 0.96 H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm) 2.56 L x 1.31 W x 0.96 H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm) 2.56 L x 1.31 W x 0.96 H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm)