United Chemi-Con EMV-250ADA6R8MD55G
EMV-250ADA6R8MD55G
Part No.:
EMV-250ADA6R8MD55G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EMV-250ADA6R8MD55G.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MV
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
16 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaEMV-250ADA6R8MD55G.pdf
1. How to order EMV-250ADA6R8MD55G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EMV-250ADA6R8MD55G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMV-250ADA6R8MD55G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EMV-250ADA6R8MD55G
Part Number EMV-250ADA6R8MD55G
Manufacturer United Chemi-Con
Packaging Tape & Reel (TR)
Series Alchip™- MV
ProductStatus Obsolete
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±20%
Voltage-Rated 25 V
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 16 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency -
Impedance -
LeadSpacing -
Size/Dimension 0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max) 0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)