MEAN WELL USA Inc. ENC-360-48
ENC-360-48
Part No.:
ENC-360-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
ShinYuaENC-360-48.pdf
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 48V 6A
Packaging:
Box
Series:
ENC-360
ProductStatus:
Active
Type:
Desktop
BatteryChemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
BatteryCellSize:
48V
NumberofCells:
1
Voltage-Nominal:
48V
ChargeCurrent-Max:
6A
ChargeTime:
Voltage-Input:
90 ~ 264VAC
Power-Max:
346W
Size/Dimension:
7.56 L x 7.01 W x 1.96 H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)
MountingType:
Desktop
TerminationStyle:
Terminal Block
Category:
Battery Chargers
Datasheet:
ShinYuaENC-360-48.pdf
1. How to order ENC-360-48 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ENC-360-48 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ENC-360-48?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ENC-360-48.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ENC-360-48 pin diagram, ENC-360-48 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ENC-360-24 ENC-360-48 ENC-360-12
Part Number ENC-360-24 ENC-360-48 ENC-360-12
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc.
Packaging Box Box Box
Series ENC-360 ENC-360 ENC-360
ProductStatus Active Active Active
Type Desktop Desktop Desktop
BatteryChemistry Lead Acid, Lithium-Ion Lead Acid, Lithium-Ion Lead Acid, Lithium-Ion
BatteryCellSize 48V 48V 48V
NumberofCells 1 1 1
Voltage-Nominal 48V 48V 48V
ChargeCurrent-Max 6A 6A 6A
ChargeTime - - -
Voltage-Input 90 ~ 264VAC 90 ~ 264VAC 90 ~ 264VAC
Power-Max 346W 346W 346W
Size/Dimension 7.56 L x 7.01 W x 1.96 H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm) 7.56 L x 7.01 W x 1.96 H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm) 7.56 L x 7.01 W x 1.96 H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)