TE Connectivity Passive Product ER586R8JT
ER586R8JT
Part No.:
ER586R8JT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaER586R8JT.pdf
Description:
RES 6.8 OHM 5% 7W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ER, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
TemperatureCoefficient:
0/ +60ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.315 Dia x 0.874 L (8.00mm x 22.20mm)